Genel, Şirket Açma Süreçleri

Şirket Açma Süreçleri – 1.5 (Şirket Giderleri)

1- Sigorta – Bağkur

Şirketiniz olduğu için aslında şirkette bir çalışansınız ve her çalışanın devlet nezninde sağlık sigortasının olması gerekmekte. Çünkü her maaş alan kişinin sağlık sigortasının olması zorunluluğu var.

Ne kadar?

Bunu hesaplaması biraz karışık ben bildiğim kadarını yazıcam ama siz genede mukellef.co dan bilgi almayı unutmayın çünkü fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu yazıyı 2024 de okuyorsanız tabi ki fiyatlar değişecektir.

Şahış şirketi için bağkur fiyatı şu an için 1476,18 TL

Yani şirket kurar kurmaz aylık 1476.18Tl bir gideriniz var demektir.

Ben başka bir firmada çalıştığım için bu ödemeyi yapmıyorum. Burdan da şöyle bir sonuç çıkarabiliriz.

Başka bir şirkette çalışırken kendi şirketimi açabilir miyim?

Evet. Devlet memuru olmadığınız takdirde normal bir çalışansanız kendi şirketinizi açabilir hatta SGK veya Bağkurunuzu çalıştığınız şirkete ödetebilirsiniz ben böyle yapıyorum o yüzden benim yukarıda bahsettiğim gideri ödemiyorum. 🙂

2- Kira

Şirketiniz var o zaman bir adresinizde olmalı ama bu adres şirkete özel olması lazım. Ev adresinizde olur ama kirada iseniz kira sözleşmenizi tekrar yapmanız gerekebilir çünkü şirketiniz için ticari bir kira sözleşmesi gerekecek ve bunu mali müşavirinize bildirmeniz gerekiyor.

Bu durumu çözmek için genelde sanal ofis mantığını kullanıyor. Mükellef.coda da bu hizmet var tabi ki ek ücretli olarak.

Bu da demektir ki şirketiniz varsa 2. bir gider olarak kira gideriniz var ama bunun ücretsiz bir olasılığıda var.

Birinci dereceden akrabanın taşınmaz mülkü

Ailenizde 1. dereceden yani anne baba kardeş gibi bir yakınınızın evi veya dükkanı varsa burasını adres gösterip hiç bir ücret ödemeyebilirsiniz.

Ben babamın evini adres gösterdim böylece şirketin 2. giderinide ödemiyorum 🙂

3. Fatura keserken vergi ödersin (KDV)

Evet şimdi geldik devlet vergilerine. En temek vergimiz KDV yani bir fatura keserken devlet sana “oo para kazanmışsın hemde benim ülkemde” diye seslenip hakkını istiyor.

Burada biraz espirsel yaklaşmak istedim aklınızda kalıcı olması için çünkü bu vergi aslında Türkiye vatandaşı olarak vermemiz gereken bir ücret ama merak etmeyin çok verimli kullanabileceğiniz bir yöntem de var.

KDV şöyle çalışıyor. Sattığın hizmete göre kdv türleri var.

  • Hizmet için %18
  • Konuklama ve eğlence %8
  • Gıda ürünleri için %1
  • Yurt dışı satışı %0

gibi gibi ürün veya hizmetlere göre KDV yüzdeleri var bu kısmı siz sattığınız ürün için hangi yüzdeği kullanmanız gerektiğini mali müşavirinize sormanız gerekmekte. Ben yazılım hizmeti verdiğim için %18 olarak kdv ödüyorum.

Yani 1000tl lik bir hizmetim için 180tl kdv ödüyorum ama bunu müşteriye yansıttığım için hizmet tutarı 1180tl oluyor müşteri bana 1180tl ödüyor ben de 180tl yi bir köşeye koyup 1000tl yi kullanıyorum aslında bu mantık biraz yanlış mantığını size birazdan anlatacağım.

Buraya kadar anlaşılmayan özellikle kdv yi anlamayan varsa lütfen yorumlara yazsın 🙂 çünkü birazdan anlatacaklarım kafanızı daha çok karıştıracak.

KDV nin yararları nedir?

Evet KDV nin aslında size yararı var. Hemen anlatıyorum.

Şirket olarak her fatura kestiğinizde devlete kdv olarak borçlanıyorsunuz. Ay sonunda kdv yi ödemeniz gerekiyor.

Peki ama siz şirket olarak harcama yapmıyor musunuz? Evet yapıyorsunuz ham madde alıyorsunuz veya telefon gibi elektronik aletler alıyorsunuz yani bir gideriniz oluyor.

Şirket olarak satın alma işleminde de karşı firmaya bir KDV ödüyorsunuz. Çünkü firma size fatura kesiyor o da sizden kdv yi alıyor.

Şimdi akla ilk şu geliyor

Hem satış yaptığımda KDV ödüyorum
Hem alış yaptığımda karşı şirkete KDV ödüyorum.

Sürekli benden para mı çıkacak? Hayır devlet şöyle bir sistem yapmış.

Sizin şirket olarak KDV havuzunuz var.

Her satış yaptığınızda bu havuza eksi para yazılıyor çünkü borçlu oluyorsunuz.
Her alış yaptığınızda ise zaten kdv ödediğiniz için bu havuza artı yazılıyor çünkü bu sefer devlet size borçlu oluyor gibi düşünebilirsiniz. (Parayı vermiyor o ayrı mesele)

Yani ay sonunda eğer alışınız çoksa KDV havuzu artıda olduğu için satış yaptığınızdaki KDV yi ödemiyorsunuz.

Bu da demek oluyor ki siz 10.000tl lik bir telefon aldığınızda %18 den 1800tl si sizin KDV havuzunuza artı olarak yansıyor.
10.000tl lik bir fatura kesersenizde 1800tl KDV yi devlete ödemeyeceğiniz için aslında telefon size 8200TL ye gelmiş oluyor. 🙂 1800tl yi müşteriniz ödemiş oluyor.

Bu kurguyu iyi ayarlarsanız bir çok ürünü ucuza getirebilirsiniz demektir.

4- Mükellef.co faturası

Anlattığım yöntem ile şirketinizi kurarsanız bu gideri de hesaplamanız lazım. Çünkü artık mükellef.co size aylık fatura kesecek ve sizde bunu gider göstereceksiniz. Yukarıda da anlattığım gibi şirketinize bir şey aldığınız için bu sizin gideriniz oluyor ve bu gideride devlete ben böyle bir harcama yaptım kdv si de bu diyerek kdv havuzunuzu artıya çekebiliyorsunuz.

5- Gelir Verigisi

Satış yap yapma her ay sabit ödemen gereken bir vergi. Şu an için 87tl.

2022 Yılı için 3 aylık ve yıllık gelir vergisi

Gelir Vergisi Dilimleri
Elde Edilen Kazanç ve Gelir Vergi Oranı
32.000 TL’ye kadar %15
70.000 TL’nin 32.000 TL’si için 4.800 TL, fazlası %20
170.000 TL’nin 70.000 TL’si için 12.400 TL (ücret gelirlerinde 250.000 TL’nin 70.000 TL’si için 12.400 TL), fazlası %27
880.000 TL’nin 170.000 TL’si için 39.400 TL (ücret gelirlerinde 880.000 TL’nin 250.000 TL’si için 61.000 TL), fazlası %35
880.000 TL’den fazlasının 880.000 TL’si için 287.900 TL (ücret gelirlerinde 880.000 TL’den fazlasının 880.000 TL’si için 281.500 TL), fazlası %40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.