Girişimcilik Süreçleri, Şirket Açma Süreçleri

Şirket Açma Süreçleri – 1 (Şirket Açma Başvurusu)

Merhabalar hayatikodla takipçileri,

Bu yazımda sizlere kendi şahış şirketimi açarken başımdan geçenleri ve aldığım notları aktaracağım.

Şirket Kurmak

Türkiye’de bu dönemde şirket kurmak aslında çok mantıklı değil çünkü vergileri ve giderleri karşılayamayacak durumda iseniz sizin zararınıza olacaktır. Yazının en sonunda neden böyle dediğimi açıklayacağım. Önce asıl konuyu anlatayım.

Ben şirket kurarken mukellef.co isminde bir girişimden faydalandım. Hem aylık ücreti ucuz hemde bir çok firma ile anlaşmalı olduğu için şirketinizin ihtiyacı olan bir çok servis ve araşları ya ücretsiz ya da uygun fiyatan yararlanabiliyorsunuz.

Mükellef.co işleri baya kolaylaştırıyor ve en fazla 3 gün içinde şirketiniz açılmış oluyor. Tabi şirketiniz açıldı ama daha işlemler bitmedi toplam şirketin aktif olma süresi  7 gün kadar sürebiliyor tabi iş günlerinde hafta sonlarını saymamak lazım.

Şirket açmadan önce kafanıza takılan tüm soruları mükellef.co daki canlı destekten soramanızı tavsiye ederim.

 • Ne kadar ödeme yapacağım?
 • Başka bir ücret çıkacak mı?
 • Hangi firmalarla anlaşmalısınız?
 • Yaşımdan dolayı şirket açabilir miyim?
 • Genç girişim desteğinden nasıl yararlanırım?
 • Başka ne gibi destekleriniz var?
 • Kosgepten nasıl yararlanırım?

Yukarıdaki en temel soruları canlı destekten sorarak bilgi almadan şirket açma işlemlerine başlamamanızı tavsiye ederim aksi takdirde “Aaa bunu da mı vergisi var?” “Fatura nasıl kesicem?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz.

Şirket açma aşmalarım nasıl oldu?

 • Önce araştırdım ve mukellef.co’ya üye oldum
 • Üye olduktan sonra şirket açma bölümünden kendime uygun şirket türünü ve paketini seçmem gerekiyordu bu kısımda mukellef.co dan arandım ve telefonla konuşarak uygun olan paket ve şirket türünü seçtim hatta güzel bir indirim kuponuda aldım o yüzden mutlaka arayarak bu işlemleri yapın veya canlı destekten aranma talebi isteyin.
 • Kendim için en uygun şirket türü Türkiyede şahış şirketi idi bende öyle yaptım. Mukellef.co ile yurt dışında da şirket açabiliyorsunuz ama ben bu konuda çok bilgiye sahip değilim ve bir tecrübem yok o yüzden bu konuda da lütfen destek alarak işlem yapın.
 • Şirket başvurus yaptıktan sonra belgelerimi mukellef.co hazırladı ve anlaşmalı olduğu mali müşavirliğe bildirdi ve beni Advista firmasından arayarak teyit aldılar. Bu kısımda şirketimi niye açtığımı belirtmem gerekiyordu. E-Ticaret için bir şahış firması açtığımı belirttim ve neler sattığımı burada anlattım. Burada şirket açılırken bazı kategoriler var. Bu kategorileri şirket açılırken seçmeniz gerekiyor.
 • Teyit sonrasında belirtmiş olduğum adrese yetkililerin geleceği söylendi ve randevu oluşturuldu. Size en yakın vergi dairesinden bir yetkili gelip ne gibi hizmet vereceğinizi, firmanız için demirbaşların neler olduğunu sorup ve bir kaç belgeyi imzalatıp evden içeri bile girmeden kapıda bu işlemleri yapıp gidiyor.
 • Sonrasındaki 1 gün içinde şirketim aktif olmuş oldu.
 • Şirket aktif bu da demektirki devlet işlemlerini yapabilirim ama devlet bize E-imza sistemini zorunlu kılıyor bu E-fatura ve E-Arşiv faturalarını kesmemiz için dijital bir sistem. Mükellef.co nun sizi yönlendireceği Türkturst firmasına gidiyorsunuz ve size küçük bir usb veriyorlar. Bu usb belleğin içinde bir simkart var aynı telefonlardaki gibi. Bu usb bilgisyara takıp bir kaç program indirip E-imza işlemlerinizi hallediyorsunuz
 • Sonrasında ise Mali müşaviriniz sizden logo işbaşı paneli ve Gib paneli için yetki istiyor. Bunlar sizin muhasebenizi tutmaları kestiğiniz ve yaptığınız harcamaları takip etmeniz için.

Buraya kadarki işlemler için sadece mukellef.co ya ödediğiniz fiyatı ödüyorunuz. Sonrasındaki giderleri aşağıya yazıyorum.

Şirket açma sonrası aylık giderler neler?

Şirketi açtınız hayırlı olsun peki sorumluklarınız neler. Devlet sırtınıza nasıl yükler bindirdi hadi bunları cevaplayalım.

Yazı çok uzun olduğu için başlıklarıda ayrı makaleler haline getirdim. Linke tıklayıp gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.